WWW.KISCSALAS.WC.HU

Elérhetőségünk:

Telefonszám: tippelj

Faxszám: Találd ki

E-mail: kiscsalas@citromail.hu

Általános adatok

A JÁSZSÁGRÓL

Bevezető

A Jászság külön tájegység a nagy magyar Alföldön a földrajzosnak; külön kultúrájú népcsoport a néprajzosnak; külön jogokkal felruházott terület a jogtörténésznek; külön fejlődési terület és nép a történésznek. Olyan terület, táj, népesség, amelynek a környezettől eltérő voltát soha senki nem tagadta. Maguk a terület lakói pontosan ismerik a Jászság határait, elkülönítik magukat a nem jászoktól.

KÜLÖNBSÉGEK

Fodor Ferenc a Jászságot az Alföld „sajátságos, külön egyéniségének” nevezi, mind múltjában mind jelenében. A néprajzos kevés olyan sajátos jelenséget nevezhet meg a Jászság kultúrájából, amely csak e területre jellemző. A vidék kultúrája belesimul, átmenetet alkot, közvetít az Alföld és Északi középhegység között éppen úgy, mint a jobbágyi és nemesi, paraszti és polgári kultúra között. Műveltségének elemei nagy területen szétszórva, több társadalmi osztályhoz, réteghez kötve is fellelhetők. Csakhogy hasonló jogokat tudhattak magukéinak a kis- és nagykunok, megközelítőleg a hajdúk és a székelyek is.

Kulcsszavak:

Fodor Ferenc

Alföld

Munka

Műveltség

Kultúra

Miért van az, hogy más kultúra nőtt ki ugyanarról az alapról a Jászságban s a két Kunságban? Miért van az, hogy egyszer tagadják, másszor egyesülni kívánnak? Miért mondanak a jogtörténet és történettudomány eredményei gyakorta ellent egymásnak? Miért lehet az egyik terület a katolicizmus valóságos bástyája s a másik kettő a protestantizmus védelmezője a legkritikusabb időkben is? Mi okozta, hogy egyik helyen ugyanazon birtokviszonyok között a termelőszövetkezeti mozgalom hamar kibontakozott és megerősödött, a másikon viszont csak vergődött hosszú esztendőkön át?

Horváth Péter, Gyárfás István, Hild Viktor, Komáromy József, Csete Balázs és számos más jászság kutató hangya-szorgalommal gyűjtötte az anyagot.

Összefoglaló munkára azonban egyikük sem vállalkozott. Nem koruk pozitivista szemlélete miatt, hanem mert jellegzetesen jász nézőpontot kerestek, s ugyanakkor teljességre is törekedtek.

A csak Jászságra jellemző jegyek száma viszonylag kevés, s jó részük alkalmatlan arra, hogy átfogó szemlélet alapjává válhasson.

Fodor Ferenc a Jászság életrajza című munkájában a speciálisan jász jellemvonások keresése helyett az ember és a táj kapcsolatát állította munkája középpontjába. Munkája nem is kívánt más lenni, mint a Jászság ember-földrajza, a lehetséges nézőpontok egyike.

ITT A REKLÁM HELYE!!!

kiscsalas@citromail.hu

A JÁSZSÁGRÓL